Co to jest kredyt konsumencki?

Nie wszyscy dysponują takim kapitałem, by móc pozwolić sobie na bardzo duże inwestycje bez dodatkowego wsparcia. Dlatego banki oferują kredyt konsumencki dla każdego, kto chce mieć dodatkowe wsparcie finansowe, które będzie mógł później spłacać w dogodnych sobie warunkach.


Kredyt konsumencki to kwota pożyczana z banku osobie na kwotę nie większą niż 255 550 zł. Kredyt do tej kwoty gwarantuje możliwość korzystania z ochrony i praw konsumenckich – wyjątki stanowią kredyty hipoteczne. Otrzymanie takiego kredytu wiąże się z szeregiem zobowiązań, dlatego decyzja taka zdecydowanie musi być świadoma i przemyślana, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości. Z zawarciem umowy z bankiem o kredyt konsumencki, kredytobiorca zostaje również obarczony ceną za ten kredyt, określoną na podstawie odsetek, dlatego kredytodawca ma obowiązek poinformować klienta o całkowitych kosztach kredytu i właściwej jego wysokości wraz z odsetkami. Kredytobiorca zaś ma prawo do spłaty całkowitej kredytu przed terminem podanym w umowie oraz do wycofania się z umowy bez podania przyczyny do 14 dni od daty jej zawarcia.

Kredyt konsumencki jest więc dobrą opcją dla każdego, kto chce podratować swój domowy budżet i nie zadłużać się za bardzo, ale również dla tych, którym zależy na wykorzystaniu pieniędzy na większe inwestycje. Ważnym jest, by przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki dokładnie przemyśleć sprawę i zasięgnąć porady fachowców, by przypadkiem nie zadłużyć się za bardzo i nie narobić sobie tym problemów oraz wybrać odpowiedniego kredytodawcę, który udzieli nam kredytu na najlepszych dla nas warunkach. Na szczęście prawo chroni konsumenta, dlatego korzystając z usług banków nie musimy martwić się o ich uczciwość.