Kredyt gotówkowy – garść przydatnych informacji

Kredyt gotówkowy jest jednym z chętniej zaciąganych przez Polaków. Wprawdzie najczęściej nie opiewa na zbyt wysokie kwoty, ale warto zrobić wszystko, aby wybrać go naprawdę z głową. Dzięki temu uda się nam pożyczyć pieniądze i jednocześnie nie zapłacić za to zbyt dużo.

Zabezpieczenie

W przypadku kredytu gotówkowe wystarcza najczęściej zabezpieczenie minimalne. Większość banków ogranicza się tylko i wyłącznie do oświadczenia klienta, że w razie nie płacenia kolejnych rat, dobrowolnie poddaje się egzekucji komorniczej. Niektóre banki decydują się jednak na narzucenie klientowi ubezpieczenia spłaty kredytu. Wniesiona składka ma realny wpływ na to, jakie warunki kredytowania zostaną przedstawione.

Jeszcze kilka lat temu najczęściej spotykaną formą zabezpieczenia kredytu gotówkowego był żyrant, czyli poręczyciel. Dzisiaj takie rozwiązanie stosowane jest rzadziej. Częściej banki decydują się na przykład na weksle in blanco.

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego?

W tym wypadku jest naprawdę spora dowolność. Pieniędzy nie można wykorzystać jedynie na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Można natomiast pojechać za nie na wakacje, spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty czy kupić wymarzone buty.

Koszta kredytu

Tym, co najsilniej kształtuje koszty kredytu gotówkowego (i nie tylko) są oczywiście odsetki. Obowiązkiem banku jest podawanie nam oprocentowania w skali roku. Obowiązujące w Polsce przepisy mówią, że wysokość odsetek nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Ta jest natomiast ustalana przez Narodowy Bank Polski.

Na koszta kredytu wpływa także prowizja, którą bank pobiera za to, że kredyt nam przyznał. Często jest ona wliczona w wysokość pierwszej raty. Na życzenie klienta bank może ją jednak rozłożyć na raty. W efekcie do każdej raty zostanie doliczona określona kwota, która będzie częścią prowizji.

Na wysokość kosztów, które trzeba ponieść, wpływa także konieczność wykupienia ubezpieczenia. Im wyższy kredyt, tym droższego ubezpieczenia może oczekiwać bank.