Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?

Niespodziewane wydatki skłaniają wiele osób do zaciągnięcia kredytu bankowego. Niezależnie od jego rodzaju są pewne elementy, na które należy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się złożyć w banku wniosek o kredyt. Sprawdź czym się kierować wybierając kredyt w banku.

Wybierając kredyt dla siebie należy jego poszukiwanie rozpocząć od wybrania banku. Ich oferty mogą od siebie znacznie się różnić. Aby jednak móc wybrać bank z najlepszą ofertą na rynku warto wiedzieć, na jakie elementy zwracać uwagę. Wszystkie osoby, które mają w planach zaciągniecie kredytu powinny więc zwrócić uwagę na:

To elementy najważniejsze. Ale są także inne, którymi warto się zainteresować porównując oferty poszczególnych banków. Do tych elementów zaliczyć należy:

  • ile zapłacimy za ewentualną prolongatę kredytu;
  • ile zapłacimy za jego ubezpieczenie;
  • czy jest pobierana opłata za wcześniejszą spłatę kredytu. Jeżeli bank taką opłatę pobiera, zapytajmy, jaka jest jej wysokość;
  • jakie koszty poniesiemy za przewalutowanie kredytu – to punkt, który powinny sprawdzić osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny w obcej walucie.

 

Ile kredyt będzie nas kosztował?

Na koszt kredytu wpłyną przede wszystkim odsetki. Oprocentowanie kredytu nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej ustalonej przez Narodowy Bank Polski. Na dzień dzisiejszy wysokość stopy lombardowej wynosi 2,50%. Ale na cały koszt kredytu składają się także inne elementy. Są to także:

  • prowizja pobierana przez bank – jej maksymalna wysokość nie jest określona żadnymi przepisami; bank może więc ustalić ją w dowolnej wysokości, zazwyczaj jednak nie przekracza ona 5%. Kredyty reklamowane jako kredyt 0% nie zawsze będą darmowe właśnie ze względu na wysokość prowizji;
  • koszty związane z ubezpieczeniem kredytu.

Każdy bank ma obowiązek poinformowania kredytobiorców o łącznym koszcie udzielonego im kredytu oraz o wysokości rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Na RRSO składa się oprocentowanie kredytu i dodatkowe opłaty pobierane przez bank. Szukając dla siebie odpowiedniej oferty bankowej, przed ostatecznym podjęciem decyzji, możesz sprawdzić ranking kredytów. Pomoże Ci on wyszukać odpowiedni dla Ciebie produkt, znajdziesz w nim takie informacje jak wysokość oprocentowanie czy całkowity koszt kredytu. Tego typu rankingi są dostępne przez internet. Warto również zobaczyć jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy i zaciągnąć go online.