Połączenie kilku kredytów i pożyczek w jedną całość, to sposób pozwalający ludziom z dużymi problemami finansowymi wyjść na prostą – odzyskanie płynności finansowej jest początkiem procesu wychodzenia z zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny, to produkt finansowy, którego udzielić może bank oraz inna instytucja pozabankowa. Jak uzyskać taki kredyt? Gdzie najlepiej złożyć wniosek? Czy każdy może się o konsolidację ubiegać?
Kredyt w banku czy parabanku?
Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych po dokładnym sprawdzeniu wnioskodawcy. W praktyce bywa, że to sprawdzanie przynosi w rezultacie niekorzystną dla klienta decyzję odmowną. Parabanki nie mają aż tak obostrzonych procedur i łatwiej jest w nich uzyskać nową pożyczkę. Łatwość w uzyskaniu konsolidacji zadłużenia idzie jednak dość często w parze z wyższym kosztem kredytu. Zanim więc podejmiemy decyzję o wyborze kredytodawcy warto dokonać dokładnego researchu na rynku usług finansowych oraz sprawdzić jak opisuje kredyt konsolidacyjny kalkulator, który zazwyczaj jest do dyspozycji ubiegających się o pożyczkę, którzy przeglądają strony internetowe z ofertami kredytów.
Jakich dokumentów wymaga kredytodawca?
Niezależnie od rodzaju instytucji finansowej, każdy ubiegający się o udzielenie pożyczki konsolidacyjnej musi przygotować i przedstawić następujące dokumenty:
- dowód tożsamości,
- akt małżeństwa,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
- wszelkie umowy, zaświadczenia i inne dokumenty potwierdzające fakt posiadania zadłużenia,
- dokumenty poświadczające spłatę zadłużenia; zaświadczenia o wysokości dotychczasowych spłat i o ostatniej racie,
- wyciąg bankowy obrazujący historię konta z kilku miesięcy.
Jeśli wysokość kredytu konsolidacyjnego będzie związana z koniecznością zabezpieczenia hipotecznego do kompletu dokumentów należy dołączyć również:
- akty własności,
- wyceny nieruchomości
- numery ksiąg wieczystych (czasem bank wymaga wypisów, ale te obecnie sprawdzić można w internetowym wykazie ksiąg).
Kredyt konsolidacyjny i co dalej?
Konsolidacja daje możliwość chwycenia oddechu od opłat przerastających nasze możliwości i rozpoczęcie nowego rozdziału życia, na końcu którego będzie stabilna sytuacja materialna rodziny. Bezpieczeństwo finansowe można budować jedynie dzięki dyscyplinie i świadomemu życiu na miarę możliwości. Powrót do starych nawyków brania szybkich chwilówek czy zakupów na raty może skończyć się tragicznie. Nowe zobowiązania z zestawieniu z długoletnim kredytem konsolidacyjnym mogą okazać się niemożliwe do spłaty.