Kredyt konsolidacyjny – początek drogi do wolności finansowej

Połączenie kilku kredytów i pożyczek w jedną całość, to sposób pozwalający ludziom z dużymi problemami finansowymi wyjść na prostą – odzyskanie płynności finansowej jest początkiem procesu wychodzenia z zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny, to produkt finansowy, którego udzielić może bank oraz inna instytucja pozabankowa. Jak uzyskać taki kredyt? Gdzie najlepiej złożyć wniosek? Czy każdy może się o konsolidację ubiegać?

Kredyt w banku czy parabanku?

Banki udzielają kredytów konsolidacyjnych po dokładnym sprawdzeniu wnioskodawcy. W praktyce bywa, że to sprawdzanie przynosi w rezultacie niekorzystną dla klienta decyzję odmowną. Parabanki nie mają aż tak obostrzonych procedur i łatwiej jest w nich uzyskać nową pożyczkę. Łatwość w uzyskaniu konsolidacji zadłużenia idzie jednak dość często w parze z wyższym kosztem kredytu. Zanim więc podejmiemy decyzję o wyborze kredytodawcy warto dokonać dokładnego researchu na rynku usług finansowych oraz sprawdzić jak opisuje kredyt konsolidacyjny kalkulator, który zazwyczaj jest do dyspozycji ubiegających się o pożyczkę, którzy przeglądają strony internetowe z ofertami kredytów.

Jakich dokumentów wymaga kredytodawca?

Niezależnie od rodzaju instytucji finansowej, każdy ubiegający się o udzielenie pożyczki konsolidacyjnej musi przygotować i przedstawić następujące dokumenty:

  • dowód tożsamości,
  • akt małżeństwa,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
  • wszelkie umowy, zaświadczenia i inne dokumenty potwierdzające fakt posiadania zadłużenia,
  • dokumenty poświadczające spłatę zadłużenia; zaświadczenia o wysokości dotychczasowych spłat i o ostatniej racie,
  • wyciąg bankowy obrazujący historię konta z kilku miesięcy.

 

Jeśli wysokość kredytu konsolidacyjnego będzie związana z koniecznością zabezpieczenia hipotecznego do kompletu dokumentów należy dołączyć również:

  • akty własności,
  • wyceny nieruchomości
  • numery ksiąg wieczystych (czasem bank wymaga wypisów, ale te obecnie sprawdzić można w internetowym wykazie ksiąg).

Kredyt konsolidacyjny i co dalej?

Konsolidacja daje możliwość chwycenia oddechu od opłat przerastających nasze możliwości i rozpoczęcie nowego rozdziału życia, na końcu którego będzie stabilna sytuacja materialna rodziny. Bezpieczeństwo finansowe można budować jedynie dzięki dyscyplinie i świadomemu życiu na miarę możliwości. Powrót do starych nawyków brania szybkich chwilówek czy zakupów na raty może skończyć się tragicznie. Nowe zobowiązania z zestawieniu z długoletnim kredytem konsolidacyjnym mogą okazać się niemożliwe do spłaty.