Rekonfiguracja zasad spłaty kredytu

W niektórych przypadkach spłacanie zbyt dużych sum kredytów jest naprawdę obciążające dla budżetu domowego. Z tego też powodu trzeba się zastanowić nad tym, jak można o wiele bardziej efektywnie poradzić sobie z takimi działaniami. W takiej sytuacji można zwrócić się do banku o zmianę zasad spłaty kredytu lub skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Zmiany zasad spłaty kredytu – co oferują banki

Większość banków ma świadomość, że może dojść do sytuacji, w której klient nie będzie mógł spłacić swojego kredytu. Żadna z instytucji oczywiście, takiego klienta nie chce stracić, dlatego też przygotowała kilka opcji, które ułatwią wyjście z kryzysu finansowego, są to między innymi wakacje kredytowe, wydłużenie okresu kredytowania, czy też wybór kredytu konsolidacyjnego.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowa to opcja, dzięki której mamy możliwość zawieszenie spłaty kredytu na jakiś okres czasu. Zależnie od banku i rodzaju umowy okres ten wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Są również dwie opcje takich wakacji albo nie płacisz w czasie ich trwania w ogóle nic, albo też tylko zawieszone są odsetki. Pamiętajmy jednak, że wakacje kredytowe oznaczają, że kredyt będziemy spłacać dłużej.

Wydłużenie okresu kredytowania

Wydłużenie okresu kredytowania umożliwia obniżenie rat. Dzięki czemu spłata kredytu staje się dużo łatwiejsza dla klienta.  Bardzo ważne jest trzeba przestrzeganie nowego harmonogramu spłacania rat. Jeśli będziemy się spóźniać, to bank może od nas zażądać, abyśmy od razu spłacili pozostałą część kredytu. Warto również się zastanowić jakie raty kredytu wybrać stałe czy malejące.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny może się okazać idealne rozwiązaniem, szczególnie, jeśli masz kilka małych pożyczek do spłaty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o takim rozwiązaniu warto jednak sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim oblicz, czy posiadasz odpowiednią zdolność kredytową. W innym bądź razie bank nie udzieli Ci kredytu. Poza tym przejrzyj i porównaj dostępne na rynku oferty kredytowe. W tym celu możesz wykorzystać rankingi kredytów konsolidacyjnego oraz porównywarki ofert kredytowych. Kredyt konsolidacyjny umożliwia obniżenie raty miesięcznych zobowiązań, jednak wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania oraz wyższym kosztem kredytu.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytu niesie ze sobą jednak pewne minusy, które mogą dla wielu osób być naprawdę uciążliwe. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że mimo, że w dłuższym rozrachunku spłata kredytu będzie mniej uciążliwa w perspektywie miesiąca, to jednak sam kredyt będzie o wiele droższy. Właśnie z tego powodu trzeba się poważnie zastanowić, czy nie chcemy raczej skorzystać z innych opcji, które być może daje nam bank.