Ubezpieczenie kredytu konsumpcyjnego – czy jest konieczne i dlaczego

Niektórzy z nas decydują się na wzięcie kredytu konsumpcyjnego. Czym jednak jest ta forma pożyczki i czy warto ubezpieczać kredyt konsumpcyjny? Otóż kredyt konsumpcyjny udzielany jest na pewne, określone potrzeby. Otrzymują go osoby fizyczne  na ściśle określony cel, a to oznacza, że pieniędzy tych nie możemy wydawać na przykład na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wyróżniamy kredyty konsumpcyjne: ratalne, kredyty w rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym, kredyty studenckie, a także kredyty lombardowe. Na czym jednak polega ubezpieczenie kredytu konsumpcyjnego i czy warto to robić?

Kredyt konsumpcyjny – czy warto go ubezpieczać

W trakcie zawierania umowy z danym bankiem, dotyczącej kredytu konsumpcyjnego, każda taka instytucja zaproponuje swojemu klientowi ubezpieczenie kredytu. Czy warto ubezpieczyć kredyt konsumpcyjny? Warto wspomnieć, że najczęściej ubezpieczenie kredytu dotyczy: ubezpieczenia na wypadek śmierci, utraty pracy, stałego inwalidztwa, a także niezdolności do pracy. Owszem, różne wypadki chodzą po ludziach. Jeżeli jednak nasza suma kredytu nie jest wysoka, wtedy nie warto wykupywać jego dodatkowego ubezpieczenia. Pamiętajmy o tym, że to zawsze dodatkowe koszty kredytu, które doliczą się do naszych rat.

Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji życiowej możesz również zwrócić się do banku o rekonfiguracje zasad spłaty kredytu.

Kredyt konsumpcyjny i warunki ubezpieczenia

Jeżeli planujemy brać woski kredyt konsumpcyjny na bardzo długi okres kredytowania, warto wtedy doliczyć koszty dodatkowego ubezpieczenia. Ubezpieczenie kredytu, będzie stanowić zabezpieczanie, w razie pogorszenia sytuacji życiowej. Może być to utraty pracy lub poważniejszym uszczerbku na zdrowiu. Wtedy może to być jedyne wyjście z niepożądanej sytuacji, w której się znajdziemy. Nie jesteśmy bowiem w stanie określić tego, ile na przykład będziemy zarabiać za 10 lub 20 lat, ani jaki będzie stan naszego zdrowia. Natomiast w przypadku śmierci kredytobiorcy, w tym przypadku jego rodzina powinna wystąpić z wnioskiem, a także z właściwymi dokumentami do ubezpieczyciela.