Czemu warto sprawdzić RRSO biorąc kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy pozwala pozyskać środki na bieżące potrzeby. W swojej ofercie mają go wszystkie banki, a także firmy pożyczkowe, które oferują kredyty gotówkowe bez BIK. Zanim jednak podpisze się umowę i będzie cieszyć dodatkową gotówką, warto sprawdzić rzeczywistą atrakcyjność oferty. O atrakcyjności kredytu gotówkowe najwięcej powie RRSO. Dlaczego warto je sprawdzić?

RRSO to wskaźnik, który podawany jest przy każdym kredycie gotówkowym. Określa on całkowity koszt jego udzielenia. W RRSO zawarte są więc odsetki, ubezpieczenia, prowizje i wszelkie inne dodatkowe opłaty pobierane przez bank od kredytobiorcy. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania najwięcej powie o warunkach udzielenia pożyczki gotówkowej. Więcej informacji o tym, na zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy, znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego warto sprawdzać RRSO kredytów gotówkowych?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ważna jest nie tylko przy kredycie gotówkowym, ale i przy każdej innej pożyczce. Parametr ten dostarcza wszystkich informacji na temat kosztów kredytu. A zatem pozwala ocenić, który produkt bankowy jest najtańszy i najkorzystniejszy. Porównując ze sobą ten wskaźnik poszczególnych kredytów, można wybrać ten najlepszy dla siebie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest wykorzystywana przez porównywarki kredytów gotówkowych.

RRSO czy oprocentowanie – czym się różnią

RRSO bardzo często mylone jest z oprocentowaniem. Osoby szukające dobrych i tanich kredytów gotówkowych w pierwszej kolejności sprawdzają wysokość odsetek. Im są one niższe, tym bardziej atrakcyjna wydaje się być oferta. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Nawet przy niskim oprocentowaniu kredyt może kosztować bardzo dużo. Dlaczego? Ponieważ banki oprócz odsetek do pożyczonego kapitału doliczają też prowizje i opłaty dodatkowe np. za ubezpieczenie czy rozpatrzenie wniosku. Takie koszty nie będą zawarte w oprocentowaniu, a właśnie w Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania.

Jak porównywać kredyty gotówkowe?

Aby porównać oferty poszczególnych banków w zakresie kredytów gotówkowych, wystarczy skorzystać ze specjalnych porównywarek. Dane z nich aktualizowane są na bieżąco. Porównywarki kredytów gotówkowych podają też wartość RRSO dla każdego produktu bankowego. Nie warto go pomijać, nawet jeśli porównywarka osobno dokładnie rozpisuje, jakie są koszty ubezpieczeń, oprocentowania, prowizji, opłat przygotowawczych czy za rozpatrzenie wniosku. Wynika to z tego, że RRSO zawiera tak ważny element, jak wartość pieniądza w czasie, czyli czas, w jakim dysponuje się pożyczonymi pieniędzmi. To od niego też zależy wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowani, a zasady jego działania wyglądają następująco:

  • im krótszy okres spłaty, tym wyższe RRSO
  • im dłuższy okres spłaty, tym niższe RRSO.

Pozwala to skutecznie porównać dostępne na rynku kredyty. Aby jednak dokonać właściwej oceny, trzeba wiedzieć jak poprawnie odczytywać ten wskaźnik i co on oznacza. Pomoc w tym zakresie można znaleźć w porównywarkach i kalkulatorach kredytowych, które automatycznie segregują oferty od tej z najkorzystniejszym RRSO.