Jak wybrać dobry kredyt samochodowy?

Zakup samochodu to niemały wydatek zarówno z domowego, jak i firmowego budżetu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decydując się na taką inwestycję, wspomaga się kredytem. Na rynku nie brakuje kredytów samochodowych. Banki swoim klientom proponują kredyty z ratą balonową, kredyty 50/50, standardowe kredyty gotówkowe. Czym różnią się od siebie poszczególne propozycje? Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy zaliczany jest do zobowiązań celowych. Zaciągany jest on w określonym celu, jakim jest zakup pojazdu. Cel kredytu samochodowy jest jasno wpisany do umowy podpisywanej z bankiem i instytucja może zażądać od kredytobiorcy dowodu, że ten zakupu faktycznie dokonał. Dlatego sprawdź, czy kredyt celowy jest opłacalny.

Popularność kredytu samochodowego wynika z jego atrakcyjności. Z racji tego, że pojazd automatycznie staje się zabezpieczeniem dla banku, to dług można zaciągnąć na większą kwotę i na lepszych warunkach. Niektóre banki oczekują jednak od kredytobiorców dysponowania wkładem własnym oraz wykupienia dla pojazdu ubezpieczenia AC.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Jednym z najważniejszych parametrów dobrego kredytu samochodowego są jego niskie koszty. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem wyboru taniego kredytu samochodowego jest RRSO. Parametr ten ujmuje wszystkie koszty w ujęciu rocznym – patrząc na niego, najłatwiej więc wybrać najtańszą ofertę. W przypadku kredytu samochodowego RRSO najczęściej wynosi od 7 do 16,5%. Warto też zauważyć, że w ofertach reklamowych banki podają RRSO dla kredytu na zakup nowego samochodu, to może wzrosnąć znacznie, jeśli okaże się, że kredytobiorca chce nabyć pojazd używany.

Należy pamiętać, że koszty kredytu na samochód uzależnione są od oprocentowania, prowizję, opłat przygotowawczych, wysokości kapitału, ubezpieczeń. Wysokość tych elementów składowych zależna jest natomiast od tego, czy kupuje się samochód nowy, czy używany. Banki zazwyczaj podwyższają koszty kredytu, jeśli za pożyczone pieniądze chce się kupić samochód starszy.

Najlepszy kredyt samochodowy to ten dopasowany do potrzeb

Szukając dobrego kredytu samochodowego dla siebie, warto poświęcić trochę czasu na analizę dostępnych ofert. W pierwszej kolejności po ofertę kredytu na samochód należy zwrócić się do banku, w którym ma się rachunek osobisty. Banki dla lojalnych, długoletnich klientów mogą zaproponować lepsze warunki niż dla klientów z ulicy. Dobrze jest też porównać koszty kredytu samochodowego i kredytu gotówkowego. Nie zawsze zobowiązanie celowe okazuje się tańsze od ogólnego kredytu gotówkowego. Dobrym rozwiązaniem jest też porównanie dostępnych na rynku kredytów za pomocą rankingów i porównywarek pożyczek.