Karta kredytowa – wady i zalety

W dzisiejszych nowoczesnych czasach, instytucje bankowe oferują swoim klientom wiele różnych typów produktów finansowych. Umożliwiają  one, dokonywanie zakupów oraz pozwalają na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na wypadek pojawienia się pilnej potrzeby. Jednym z ciekawszych i popularniejszych narzędzi jest karta kredytowa umożliwiająca finansowanie różnych zakupów.

Posiadanie własnej karty kredytowej umożliwia uzyskanie dostępu do środków finansowych. Dzięki temu są pieniądze na czarną godzinę lub na kupowanie różnych rzeczy bez konieczności wieloletniego oszczędzania. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z takich kart wiąże się z pewnymi zaletami oraz wadami – dobrze jest je przeanalizować.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, zobacz jak znaleźć tani i szybki kredyt gotówkowy.

Czym jest karta kredytowa?

Przed poznaniem wad i zalet, należy poznać pewne podstawowe informacje na temat kart kredytowych. Nie jest to jedyny rodzaj karty wystawianej przez banki. Instytucje takie wydają również karty debetowe przypisane do konkretnego konta, które pozwalają na dokonywanie operacji finansowych z wykorzystaniem środków znajdujących się na takim rachunku. Karty kredytowe również pozwalają na wykonywanie różnych operacji, takich jak płacenie w sklepach, płatności internetowe, wypłaty z bankomatów, zupełnie jak karty debetowe, jednak w przeciwieństwie do nich są produktami samodzielnymi, które nie zostały przypisane do żadnego konta. Środki wykorzystane w ramach takiej karty stanowią kredyt, który trzeba później spłacić bankowi.

Zobacz również, jakie są różnice między kredytem gotówkowym a odnawialnym.

Zalety kart kredytowych

Jeśli chodzi o zalety, jakie posiada karta kredytowa to warto zwrócić uwagę na to, że daje ona dostęp do dodatkowych środków, które oczywiście trzeba później zwrócić, ale i tak jest to świetna metoda finansowania różnych nagłych albo planowanych wydatków. Często banki posiadają w swoich ofertach odsetki 0%, a dodatkowo klient może korzystać z różnych rabatów i programów lojalnościowych. Regularna spłata zadłużenia na karcie wpływa również korzystnie na historię kredytową i pozwala na staranie się o lepsze kredyty w przyszłości.

Jeśli chcesz poznać dokładny koszt kredytu na karcie, sprawdź jego RRSO.

Wady kart kredytowych

Istnieją też pewne wady dotyczące kart kredytowych, więc warto dobrze przemyśleć wnioskowanie o taki produkt. W przypadku opóźnień i wyjściu poza okres bezodsetkowy, można spodziewać się sporych kosztów. Niekontrolowane korzystanie z karty kredytowej może również doprowadzić do wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Wadą jest również dość spory koszt wypłaty gotówki z bankomatu. To dlatego przed sięgnięciem po kartę, należy upewnić się, że dana transakcja jest nam absolutnie potrzebna. Można śmiało powiedzieć, że karty kredytowe są produktami finansowymi stworzonymi głównie z myślą o ludziach rozsądnych. Zobacz również, inne rodzaje kredytów konsumpcyjnych.