Kredyt balonowy na samochód – czym się charakteryzuje i czy jest opłacalny?

Kupno samochodu dla siebie lub na firmę wiąże się często z koniecznością wydania sporych pieniędzy. Istnieje wiele form finansowania takiego zakupu. Do ich grona zalicza się leasing, kredyty samochodowe czy też gotówkowe, które klienci przeznaczają na kupno auta. Ostatnimi czasy dużą popularność zyskuje również produkt finansowy, jakim jest kredyt balonowy.

Kredyt balonowy charakteryzuje się nietypowym sposobem spłaty. Polega ona na tym, że po wpłaceniu wkładu własnego, klient spłaca dość niskie raty, które obejmują głównie odsetki. Dopiero w ramach ostatniej raty spłacana jest większość kapitału. Jest to tak zwana rata wykupowa, po której pojazd przechodzi całkowicie na własność klienta spłacającego kredyt. Oczywiście w ramach takiego kredytu jednym z najważniejszych zabezpieczeń jest finansowany samochód.

Zobacz, jak wybrać dobry kredyt samochodowy.

Dla kogo kredyt balonowy

Jeśli komuś zależy na posiadaniu pojazdu na własność to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór tradycyjnego kredytu. Po spłaceniu całego zobowiązania, kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem samochodu. Jest przede wszystkim opcja dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na spłatę jednej wysokiej raty. Stanowiącej często nawet 30%-40% warto całego pojazdu. Z takiej opcji korzystają również osoby, które dość często zmieniają pojazdy.

Zobacz, czym charakteryzują się proste kredyty samochodowe.

Zasada działania kredytu balonowego

W ramach wspomnianego kredytu, klienta zobowiązuje niewielki wkład własny. Raty są dość niskie, ponieważ obejmują głównie odsetki. Dopiero w ramach ostatniej raty spłacany jest kapitał. Jeśli klient chce otrzymać samochód na własność, wówczas konieczna jest spłata ostatniej raty wykopowej w całości lub rozbicie jej na mniejsze raty. Auto można też sprzedać dealerowi, a pozyskane środki przeznaczyć na spłatę kolejnych rat w ramach nowego kredytu przyznanego na kolejny pojazd. To właśnie dlatego opcja balonowa jest idealna dla ludzi, którym zależy na częstej zmianie pojazdu.

O czym należy pamiętać?

Standardowy kredyt gotówkowy czy też samochód oznacza równe czy też malejące raty miesięczne. Oznacza to, że przez cały okres spłaty, budżet nie jest narażony na wysokie obciążenia i można z wyprzedzeniem skutecznie go planować. Wadą są jednak ograniczone możliwości wymiany pojazdu na nowy, jeśli potrzeby posiadacza ulegną zmianie.

W przypadku kredytu balonowego, należy liczyć się z niskimi ratami miesięcznymi oraz bardzo dużą ratą końcową. Jeśli jednak ktoś planuje częste zmiany pojazdu to ostatnia rata nie powinna stanowić dla takiej osoby problemu, ponieważ oferty są tak przygotowane, że cena uzyskana ze sprzedaży auta do dilera wystarczy na opłacenie końcowej raty i wkładu własnego potrzebnego do uruchomienia kolejnego kredytu na nowy pojazd.