Mierz siły na zamiary

Marzenie o własnym kącie nie jednemu z nas spędza sen z powiek. W marzeniach widzimy nasze mieszkanie. Jak wygląda, ile ma pokoi, w jakim znajduje się bloku, jaki jest jej standard. Jak przekuć marzenia w rzeczywisty plan?

Zabierając się do realizacji marzenia o własnych czterech kątach musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Najważniejszą z nich jest wybór nieruchomości. Kolejną, jak będziemy finansować jej zakup. Czy uda się zakup sfinansować gotówką, czy będziemy ubiegać się o kredyt mieszkaniowy? 


Rzadko kto może kupić nieruchomość za gotówkę. Większość z nas stara się o kredyt mieszkaniowy. Chcąc otrzymać kredyt z banku musimy spełnić wiele warunków, od których bank uzależnia chęć współpracy z nami. Najważniejszym jest wybór nieruchomości, która będzie spełniała nasze wymagania, a jednocześnie bank udzieli nam na nią takiego kredytu, jakiego potrzebujemy. Jak bank analizuje nieruchomość do kredytu?

Starając się o kredyt mieszkaniowy bank analizuje nasze zdolności kredytowe i przedmiotową nieruchomość. Analiza nieruchomości rozpoczyna się od sprawdzenia stanu prawnego. Tutaj bank zainteresuje się, czy wybrana przez nas nieruchomość jest odrębną własnością, czy własnościowym spółdzielczym prawem do lokalu. Sprawdzi obciążenia hipoteczne w dziale IV księgi wieczystej, ale również służebności w dziale III. Zainteresuje się obciążeniami w administracji, Urzędzie Skarbowym, czy Urzędzie Miasta.


Kolejnym etapem jest wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Niektóre banki narzucają swojego rzeczoznawcę inne pozwalają na wynajęcie rzeczoznawcy z listy akceptowanej przez bank. Jest też całkiem spora rzesza banków, która zadowala się uproszczonym operatem szacunkowym sporządzonym przez bank. Decydując się na konkretną placówkę nie możemy zdecydować o wyborze rzeczoznawcy. Tu niestety zdajemy się na los , czyli decyzję banku.