Kredyt konsumpcyjny – jakie rodzaje mamy do dyspozycji?

Działające obecnie na terenie naszego kraju banki oferują nam niezwykle bogatą ofertę kredytową. Wśród często zaciąganych kredytów znajdują się te konsumpcyjne. Jest to naprawdę dużą grupa, która obejmuje szereg różnorodnych kredytów. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Kredyt konsumpcyjny przeznaczony jest na określone dobra. Dzięki pozyskanym z niego pieniądzom można zakupić lodówkę, pralkę, kuchenkę, pojechać na wakacje, zrobić remont w domu, kupić samochodów czy książki do szkoły. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się obecnie dwa podstawowe rodzaje kredytu konsumpcyjnego:
• kredyt gotówkowy;
• kredyt bezgotówkowy.

Gotówkowy kredyt konsumpcyjny wiąże się z przelaniem na konto kredytobiorcy określonej sumy pieniędzy, która następnie przeznaczana jest na wybrany cel. pieniędzmi rozporządza więc sam klient banku. Wiele osób uważa, że jest to wygodne rozwiązanie, które zapewnia dostęp do gotówki i elastyczne nią zarządzanie.

Bezgotówkowy kredyt konsumpcyjny stosowany jest w przypadku systemu sprzedaży ratalnej. Bank przelewa kwotę pieniędzy na konto sprzedawcy lub usługodawcy, a my później regulujemy swoje należności w banku. W tym wypadku klient w ogóle nie widzi nawet pożyczonych pieniędzy. Cała procedura odbywa się niejako poza nim. Jest to rozwiązanie wygodne, które sprawia, że pieniądze na pewno nie zostaną wydane na cel inny, niż miały być przeznaczone.

Wskazane powyżej dwa podstawowe rodzaje kredytu konsumpcyjnego to oczywiście nie wszystkie, jakie można wyróżnić. Jeśli pod uwagę weźmie się przedmiot finansowania, wyróżni się konsumpcyjny kredyt:
• samochodowy;
• ratalny;
• na wakacje;
• na remont mieszkania;
• na zakup sprzętu RTV lub AGD.
Potencjalnych wydatków jest oczywiście dużo więcej.

Kredyt konsumpcyjny to naprawdę dobra forma kredytowania, które wiąże się ze stosunkowo niewielkimi procedurami. Kredyt można uzyskać szybko, a banki rzadko decydują się na korzystanie z zabezpieczeń. Wysokość kredytu może być bardzo różna, a system spłaty bank zawsze ustala indywidualnie z klientem. Pozwala to na maksymalne dopasowanie spłaty zadłużenia.