Jak świadomie budować historię kredytową?

Świadome budowanie historii kredytowej, bardzo ułatwi wzięcie kredytu. Warto zacząć o tym myśleć przed złożeniem wniosku o kredyt. 

Czym jest BIK?

BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej, którego zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków i innych instytucji finansowych współpracujących z BIK.

Kiedy BIK zaczyna zbierać dane o kliencie?

Pierwsze informacje trafiają w momencie składania pierwszego wniosku o kredyt, bez względu na to czy kredyt zostanie udzielony.
Kiedy kredyt zostanie przyznany dane związane z jego spłatą są przekazywane kiedy nastąpi zmiana statusu płatności. Bank ma 7 dni na przesłanie danych, związanych z każdą zmianą, aż do spłaty ostatniej raty. BIK gromadzi informacje i te pozytywne o terminowości spłaty, jak i te negatywne o zaległościach. Jeżeli raty spłacasz w odpowiednim czasie, budujesz wówczas pozytywną historię kredytową. Problem pojawia się kiedy nie stać jest nas na spłatę rat kredytu.

Budowanie dobrej historii kredytowej

Budowanie pozytywnej historii warto rozpocząć od zakupów na raty czy karty kredytowej. Warto robić to z głową i spłacać wszystko w terminie. Dobrze jest od początku monitorować informacje dotyczące historii kredytowej i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych przy spłacaniu kredytów. Jeżeli zgoda nie zostanie udzielona wówczas, dobra historia spłaty kredytu zniknie po spłaceniu ostatniej raty.
Sytuacja wyglądanie odmiennie kiedy pojawi się opóźnienie w spłacie raty przekraczające 60 dni. Taką informację BIK przechowuje 5 lat od momentu spłaty całego kredytu i odbywa się to bez zgody kredytobiorcy.

Jak monitorować sytuację w BIK?

Należy założyć konto na tronie www.bik.pl i pobrać raport, w którym znajdują się informacje o spłatach rat, kredytach i wysokości zadłużenia. Znajdziemy tam również informacje jakie instytucje pytały o nasze dane. Dodatkowo posiadając konto można aktywować Alert BIK,. który chroni przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane.