Kredyt gotówkowy, czy odnawialny?

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt muszą wybrać w pierwszej kolejności bank kierując się oferowanymi przez nie warunkami. Po wybraniu banku trzeba jeszcze wybrać rodzaj kredytu. Dla klientów indywidualnych banki przygotowały między innymi kredyty gotówkowe i odnawialne. Oba mają swoje zalety, ale mają także wady.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to bardzo popularny rodzaj kredytu. Choć nazwa może na to wskazywać, jednak kredytobiorca zazwyczaj nie otrzymuje gotówki do ręki. Z reguły po podpisaniu umowy pieniądze są one przelewane na konto kredytobiorcy. Otrzymane od banku pieniądze trzeba zwrócić płacą co miesiąc ratę w ustalonej wysokości. Spłacając kredyt gotówkowy trzeba pamiętać, że nie oddajemy tylko pożyczonej sumy. Do raty kredytu wliczone są odsetki, a także prowizja jaką pobiera bank za swoje usługi. Być może do kosztu kredytu trzeba będzie doliczyć także ubezpieczenie; polisa jest coraz częściej wybierana jako zabezpieczenie kredytów gotówkowych. O wysokości miesięcznych rat zadecyduje nie tylko wysokość oprocentowania, ale także długość okresu kredytowania. Im będzie on dłuższy, tym niższe raty będziemy płacić. Prowizję banki naliczają w bardzo różnej wysokości, zazwyczaj jednak nie jest ona wyższa niż pięć procent wartości kredytu. Dlatego wybierając kredyt gotówkowy warto zwrócić uwagę na wszystkie koszta by znaleźć najtańszą ofertę.

Kredyt odnawialny

To przyznany przez bank limit w karcie kredytowej. W przypadku tego produktu banki nie naliczają prowizji. Za korzystanie z karty trzeba wnosić jedynie roczną opłatę. Opłata ta wynosi od pięćdziesięciu do dwustu złotych. Dodatkowo trzeba ponieść koszt jej ubezpieczenia. Osoby, które systematycznie korzystają z kredytu odnawialnego mają możliwość spłacenia swojego zadłużenia bez naliczania przez bank odsetek. Ale odsetki nie zostaną naliczone tylko tym osobom, które spłacą swoje zadłużenie w określonym czasie; z reguły klienci mają na to pięćdziesiąt sześć dni. Po upływie tego terminu bank nalicza odsetki, liczy je jednak wyłącznie od kwoty, którą pożyczyliśmy, a nie od przyznanego limitu. Łatwy dostęp do pieniędzy to dla wielu osób bardzo kusząca perspektywa.