Kalkulator kredytu gotówkowego – praktyczne narzędzie finansowe

Zaciągnięcie kredytu to poważna decyzja finansowa, która przez kilka miesięcy (a w niektórych przypadkach lat) znacząco wpływa na domowy budżet. To, dlatego przed podjęciem zobowiązania wiele osób zastanawia się, ile może wynosić rata kredytu, a także ile ostatecznie zapłaci się za pożyczkę. Na te pytania odpowiedzi może udzielić kalkulator kredytu. Czym on jest i dlaczego nazywa się go praktycznym narzędziem finansowym?

Czym jest kalkulator kredytu?

Kalkulator kredytu jest aplikacją skonstruowaną w celu wykonywania szacunkowych obliczeń dotyczących wysokości rat kredytu oraz jego całkowitego kosztu. Narzędzie działa online, w czasie rzeczywistym i udostępniane jest internautą bezpłatnie. Można z niego korzystać na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych. Jego dużą zaletą jest szybkość działania oraz intuicyjność korzystania. Choć stworzenie kalkulatora nie jest łatwe, to już samo korzystanie z niego tak. Aby poznać wysokości miesięcznych rat kredytu gotówkowego, do aplikacji wpisuje się jedynie podstawowe dane zadłużenia.

Kalkulator kredytowy jest tworzony tak, aby prezentować dane o charakterze poglądowym i szacunkowym. Rzeczywiste informacje na temat miesięcznych rat i całości kosztów, które zostaną wpisane do umowy kredytowej, udostępnia instytucja bankowa. A jakie raty kredytowe wybrać równe czy malejące? Sprawdź!

Jakie dane trzeba znać, aby wyliczyć wysokości raty kredytu gotówkowego?

To, jakie dane trzeba będzie wpisać do kalkulatora kredytu, należy od stopnia skomplikowania oraz rodzaju kalkulatora. W Internecie można bowiem spotkać te pozwalające wyliczyć koszty kredytu gotówkowego, samochodowego, konsolidacyjnego, hipotecznego. Najprostszy kalkulator kredytowy podaje dane już na podstawie dwóch parametrów – wysokości pożyczki oraz okresu jej spłaty. Na podstawie tych danych pokaże informacje takie jak, ile będzie trzeba ostatecznie spłacić, jaka będzie wysokość raty, poszczególne koszty: odsetki, prowizje, opłaty dodatkowe, RRSO. Prosty kalkulator kredytu idealnie sprawdzi się przy pożyczkach gotówkowych. Po skomplikowane narzędzia bardziej rozbudowane, warto sięgnąć, jeśli chce się obliczyć koszt rat kredytu samochodowego czy hipotecznego. Tutaj wskazać będzie trzeba też np. wysokości wkładu własnego.

Kalkulator kredytu – nie tylko liczy

W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów kredytu. Niektóre z nich nie tylko liczą koszty zadłużenia, ale i porównują oferty. Takie aplikacje po wpisaniu kwoty, którą chce się pożyczyć i okresu spłaty pokazują wysokości kredytów w różnych bankach i firmach pozabankowych. Oferty uporządkowane są od najtańszej do najdroższej. Dzięki temu szybko można przeanalizować aktualne propozycje kredytu gotówkowego, bez przeszukiwania setek stron internetowych banków.